Meet the Team: Paris 2024

10 Team Ireland boxers, and 4 High Performance Coaches, are preparing to contest the Paris 2024 Olympic Games – marking Team Ireland Boxing’s Olympic Centenary.

The Road to Paris

Team Ireland boxers’ preparations for Paris, resulting in qualification of the largest boxing team since Rome 1960, have included the European Games (QE), the 1st and 2nd Olympic Qualifiers, Usti nad Labem Grand Prix the 2024 European Championships and the 74th & 75th Strandja Memorial Tournaments. The team has attended 3 multi-nations sparring camps in Assisi and a camp in Hua Hin, Thailand, a multi-nations camp at the Germany Olympic Training Centre, Kienbaum, as well as the HPU created Heat Acclimatisation camp in Tenerife in December 2024. read more

10 boxers officially selected for Team Ireland at Paris 2024

Live-Streaming – IABA x StreamSport

IABA is delighted to announce a live-streaming partnership with StreamSport.ie and InPlayer. StreamSport.ie is an Irish company, based in Limerick, which live-streams fixtures for Swim Ireland, Connacht Rugby, the LGFA Munster GAA and others, in partnership with InPlayer.

This is a significant step in ensuring that the cream of Irish boxing is available to friends, family and clubmates who aren’t in a position to travel to the National Stadium, including to boxers’ supporters all over the world. read more

Day two results: 2024 National U22 Championship

23 bouts, quarter- and semi-finals, were decided in the National Stadium, Dublin, during the second day of boxing in the 2024 National U22 Championships.

Results

QUARTER FINALS

  1. 67kg James McDonagh (St Pauls W) 1/4       Luke Hall (Olympic L)
  2. 67kg  Gianni Richmond (Cairn Lodge) RED WIN KO3 David Blaney (Navan)
  3. 67kg  Malo Davis (Monkstown D) 4/1       Richard Phiri (Celtic Eagles)
  4. 67kg  Cian Cramer (Cabra)  2/3   Keelyn Roche (St Aidans)
  5. 71kg  Bobbi Flood (Cabra)  4/1       Jon McConnell (Holy Trinity)
  6. 71kg  Cahir Gormley (Illies GG) W/O
  7. 71kg  Ben McHugh (Monivea/Defence F) RED WIN RSC2 Shane O’Neill (Esker)
  8. 71kg  Darragh Gilroy (Fr Flanagans) RED WIN KO2 James Uzell (Drimnagh)
  9. 75kg  Taylor Guiney (Westside)  4/0       Obi Martins (Smithfield)
  10. 75kg  Bobby Smith (Crumlin)  0/5  Josh Olaniyan (Jobstown)
  11. 75kg  Daniel Magliozzi (Golden Cobra) 0/5  Eoghan Quinn (St Johns U)
  12. 75kg  James McGuinness (St Monicas) 5/0  Ola Wahab (Golden Gloves M)
  13. 80kg  James Whelan (Dublin Docklands) W/O

SEMI FINALS

  1. 50kg  Nicole Buckley (DCU Athletic) 3-2 Katie O’Keeffe (Kanturk)
  2. 52kg  Leah O’Keeffe (Kanturk)  1/4 Chantelle Robinson (Saviours Crystal)
  3. 52kg  Robyn Murrin (St Brigids Kildare) 1/4 Nicole Clyde (Antrim)
  4. 57kg  Charlie Horgan (Ryston (Defence F)    0/5 Niamh Fay (Ballyboughal)
  5. 57kg  Gavin Ryan (Ratoath)  5/0 Donagh Keary (Rathfriland)
  6. 57kg  Anton Genocky (Dublin Docklands) RED WIN RSC3 Leon Davis (Bracken)
  7. 60kg  Joseph O’Brien (Togher  0/5  Karl Sheridan (Cherry Orchard)
  8. 60kg  Lee McEvoy (Avona) W/O
  9. 86kg  Kian Hedderman (St Francis) 5/0  Rasheed Momoh (Castlebar)
  10. 86kg  Sean Trant (Monkstown D)   RED WIN RSCI 1 James Redmond (Ballybrack)          

Draws are available here

Schedule:

Friday, July 12th: Boxing begins at 6pm

Saturday, July 13th: Boxing begins at 11am

Friday, July 19th: Boxing begins at 6pm read more

100 years of Irish Olympic boxing: the team of Mexico 1968

It’s two weeks to the first bell at Paris 2024, and the centenary of Irish Olympic boxing.

In celebration, we revisit Mexico 1968. The Irish squad that headed to the high altitude of Mexican capital that year included the formidable talents of the Arbour Hill BC trio of Mick Dowling, Brendan McCarthy, and Eddie Tracey, as well as the St John Bosco BC duo of Martin Quinn and Eamonn McCusker. read more

Work in Boxing: Ulster Operations Manager (maternity cover).

IABA is recruiting an Ulster Operations Manager on a maternity cover contract. This is a high responsibility role, working in collaboration with Ulster Boxing Council and the County Antrim Board, with the strategic focus on improving and developing boxing within Ulster.

Job Purpose:
The post-holder will oversee all operations of the IABA Ulster Branch, with the strategic focus on
improving and developing boxing within Ulster. The role will work closely with the Ulster Boxing
Council and the County Antrim Board, whilst reporting to the IABA. The post will be responsible for
the implementation of the IABA Strategic Plan and the Ulster Boxing Council’s Strategy, while also
continuing to deliver recommendations of the report of the Independent Working Group Examining
Boxing in Ulster. The post will be responsible for all financial, staff and governance management within
the Branch and provide governance support to the IABA. The post-holder will seek a variety of funding
and other sponsorship and revenue sources to support and increase service development within
Ulster.
The IABA is seeking an experienced manager to lead the IABA Ulster Branch operations. The person
will be highly organised with the ability to multi-task and manage their time in a highly efficient
manner. You will also have a high level of verbal, written and inter-personal communication skills.
You will have experience in managing people, resources, budgets and have experience in organising
and administering good governance practices.
This post is a maternity cover contract until up to 31st July 2025, with the possibility of extension,
subject to continuation of funding. read more

Results: Day One, 2024 National U22 Championships

16 contests were decided on the opening day of boxing in the 2024 National U22 Championships.

Results

PRELIMS

  1. 67kg  Cian Cramer (Cabra) beat Michael Donoghue (St Michaels Athy), 5-0
  2. 67kg  Keelyn Roche (St Aidans) beat Aodhan Byrne (Kilcullen), 4-0
  3. 75kg  Ola Wahab (Golden Gloves M) beat Sean Cope (Mourne All Blacks), 5-0

QUARTER FINALS

  1. 52kg  Robyn Murran (St Brigids Kildare) beat Shakira Donoghue (Setanta), 4-1
  2. 52kg  Nicole Clyde (Antrim) beat Chloe Gabriel (Mulhuddart), 5-0
  3. 57kg  Anton Genocky (Dublin Docklands)  beat Liam Kiernan (Santry), 5-0
  4. 57kg  Leon Davis (Bracken) beat Ben Molloy (Edenmore), 5-0
  5. 60kg Joseph O’Brien (Togher) beat Jordan O’Donnell (St Georges), RSCI 2 (4-0)
  6. 60kg  Karl Sheridan (Cherry Orchard) beat Jake McMahon (Liberty), 4-1
  7. 60kg  Lee McEvoy (Avona) beat Kian Duff (Bracken), RSC1
  8. 60kg  Sean Tyndall (Enniskerry)  beat John Ward (Monivea), 3-2
  9. 63.5kg Joshua Tumama (Dublin Docklands) beat Justin Cheng (Mitchelstown), 5-0
  10. 63.5kg Alex McAleer (Ballyshannon) beat Dylan O’Loughlin (Edenmore), RSC3
  11. 63.5kg Roy Colgan (Avona) beat Cody O’Reilly (Portlaoise), 5-0
  12. 63.5kg Sean Roche (Drimnagh) beat Kai Davis (Arklow), RSC3
  13. 86kg  James Redmond (Ballybrack)  beat Robbie Olusola (Celtic Eagles), 3-2

Saturday, July 13th. Boxing begins at 11am.

Programmes are subject to change.

QUARTER FINALS

  1. 67kg James McDonagh (St Pauls W)   V  Luke Hall (Olympic L)
  2. 67kg  Gianni Richmond (Cairn Lodge)  V  David Blaney (Navan)
  3. 67kg  Malo Davis (Monkstown D)  V Richard Phiri (Celtic Eagles)
  4. 67kg  Cian Cramer (Cabra)  V Keelyn Roche (St Aidans)
  5. 71kg  Bobbi Flood (Cabra)   V Jon McConnell (Holy Trinity)
  6. 71kg  Cody Lee Peoples (Flow Academy)   V Cahir Gormley (Illies GG)
  7. 71kg  Ben McHugh (Monivea/Defence F)  V  Shane O’Neill (Esker)
  8. 71kg  Darragh Gilroy (Fr Flanagans)  V James Uzell (Drimnagh)
  9. 75kg  Taylor Guiney (Westside)   V Obi Martins (Smithfield)
  10. 75kg  Bobby Smith (Crumlin) V  Josh Olaniyan (Jobstown)
  11. 75kg  Daniel Magliossi (Golden Cobra) V Eoghan Quinn (St Johns U)
  12. 75kg  James McGuinness (St Monicas) V Ola Wahab (Golden Gloves M)
  13. 80kg  James Whelan (Dublin Docklands)      W/O

SEMI FINALS

  1. 50kg  Nicole Buckley (DCU Athletic) V Katie O’Keeffe (Kanturk)
  2. 52kg  Leah O’Keeffe (Kanturk) V Chantelle Robinson (Saviours Crystal)
  3. 52kg  Robyn Murrin (St Brigids Kildare)  V Nicole Clyde (Antrim)
  4. 57kg  Charlie Horgan (Ryston (Defence F) V  Niamh Fay (Ballyboughal)
  5. 57kg  Gavin Ryan (Ratoath)  V Donagh Keary (Rathfriland)
  6. 57kg  Anton Genocky (Dublin Docklands) V Leon Davis (Bracken)
  7. 60kg  Joseph O’Brien (Togher)  V  Karl Sheridan (Cherry Orchard)
  8. 60kg  Lee McEvoy (Avona)  V Sean Tyndall (Enniskerry)
  9. 86kg  Kian Hedderman (St Francis)  V Rasheed Momoh (Castlebar)
  10. 86kg  Sean Trant (Monkstown D)  V   James Redmond (Ballybrack)          

Draws are available here

Schedule:

Friday, July 12th: Boxing begins at 6pm

Saturday, July 13th: Boxing begins at 11am

Friday, July 19th: Boxing begins at 6pm read more

100 years of Irish Olympic Boxing: the team of Tokyo 1964

With 15 days to go until the first bell at the Paris 2024 Olympic Games, we continue our celebration of the Irish Olympic Boxing centenary, looking back at Tokyo 1964.

Belfast’s Jim McCourt followed in the footsteps of the boxer he believed was the greatest to come out of Ireland. McCourt, of the Immaculata BC, claimed bronze at the Tokyo Olympics eight years after the athlete he described as an inspiration, Johnny Caldwell, also of the Immaculata BC, won bronze at the 1956 Melbourne Games. read more