Team Ireland Paris 2024 Boxing Open Day

2024 National Junior Cadet Champions Crowned.

36 2024 National Junior Cadet Champions were crowned at the National Stadium, Dublin today, following 3 week long tournament in which over 200 boxers participated.

  • 31kg    Pat John Nevin (Mullingar Elite) beat Oscar Mordarski (Sacre Coeur), 5-0
  • 33kg    Kyia Ledwidge (St Pappins) W/O
  • 33kg    Tomas Carroll (Setanta) beat Callum Brennan (Mulhuddart), 5-0
  • 36kg    Danielle Smithers (Swords) beat Ella Conway (Ratoath), 3-2
  • 36kg    Isaac Ireland (Banbridge) beat Pat Stokes (Olympic L), 3-2
  • 38kg    Kayla Harris (St Monicas) beat Lily Reel (Dealgan), 3-2
  • 38kg    Ronan Charles (Mullingar Elite) beat Ryan Seery (Glasnevin), 5-0
  • 40kg    Alanna Berry (Crumlin) beat Ellie Curtain Murray (Golden Gloves), 5-0
  • 40kg    Rylee Finn (St Nicholas) beat Michael Patrick Nevin (Olympic C), 5-0
  • 42kg    Kenia Prado (Glasnevin) beat Mya Gethins (Ballinacarrow), 5-0
  • 42kg    Emmet Shields (Glasnevin) beat Harry Hassan (St John Bosco A), 4-1
  • 44kg    Alannah Murphy (Crumlin) beat Daisy Kiernan (Dealgan), 4-1
  • 44kg    Sean Kelly (Sacre Coeur) beat James Feeney (Gilford), 5-0
  • 46kg    Aleigha Murphy (Crumlin) beat Nina O’Toole (Ballybrack), 5-0
  • 46kg    Jack Jones (Sacred Heart D) beat Alex Pepper (Baldoyle), 3-2
  • 48kg    Maggie McDonagh (Mullingar Elite) beat Lucy Prentice (Phoenix), 5-0
  • 48kg    Christy Joyce (Olympic L) beat TJ Peake (Ballyhaunis), 5-0
  • 50kg    Francis Maughan (Olympic C) beat John Conway (Glengormley), 5-0
  • 51kg    Ella Archbold (Ballybrack) beat Akvile Siupieniute (Spartacus), 5-0
  • 52kg    Connor Lowry (East Down) beat Eddie McBride (Dunfanaghy), 5-0
  • 54kg    Vanessa Doyle (Templemore) beat Kayla Nevin (Olympic L), 4-1
  • 54kg    Tadhg Brennan (Baldoyle) beat Oisin Goff (Sacre Coeur), 3-2
  • 57kg    Ruth Dossen (Olympic C) W/O
  • 57kg    Michael Mullaney (Claremorris) beat Michael Donoghue (Setanta), 5-0
  • 60kg    Roisin Hegarty (Illies GG) beat Olivia Farrell (St Brigids L), 3-2
  • 60kg    Ruairi Walker (St John Bosco A) beat Callum O’Brien (Monkstown D), RSC2
  • 63kg    Jamie Jacob (Kilcullen) beat Jude McLaughlin (Antrim BC), 4-1
  • 64kg    Robin O’Reilly (Monkstown D) W/O
  • 66kg    Charlie Dixon (Enniscorthy) beat Matthew Cruz Maguire (Holy Family), 5-0
  • 70kg    Ellie May Lawlor (Brian Dillons) W/O
  • 70kg    Callum Binks (Rathfriland) beat Dominic Barrett (Titans), 4-1
  • 70+kg Kim Chrystal (Palmerstown) W/O
  • 80kg    Noel Martin (West End) beat Daniel McNicholas (Swinford), 5-0
  • 90kg    Michael J McDonagh (Tredagh) beat Edmond Commins (Callan), 5-0
  • 90+kg Amaze Olaniyan (Jobstown) W/O
  • 90+kg Isaac Flannery (Ballinrobe) W/O
  • read more

    Closing at midnight: Affiliation for the 2024/2025 season

    Today is the deadline for affiliation for the 2024/2025 season. Clubs are reminded that they must be affiliated in order to vote in national elections (Rule 6.11). The deadline by which all fees are due through your club’s Blocworx portal is midnight on June 15th.

    Cost

    The total cost of affiliation is €765 per club; however, IABA is in a position to contribute to the fees of every club which is re-affiliating this season. The co-funding amount is 10% of the total. This IABA co-funding reduces the cost for each club to €695. read more

    Junior Cadet Championships: semi final results and finals programe

    75kg Junior Cadet champion, Ethan Duffy (Aglish) and silver medalist, David Mongan (St Munchins)

    23 Junior Cadet semi finals and 1 final were decided in the National Stadium this evening:

    Results

    1. 38kg         Kayla Harris (St Monicas) beat Ellie May Featherson (Mulhuddart), 5-0
    2. 42kg         Mya Gethins (Ballinacarrow), W/0
    3. 42kg         Kenia Prado (Glasnevin) beat Maisie Flanagan (Castleblaney), 3-2
    4. 42kg         Harry Hassan (St John Bosco A) beat TJ Maughan (Dublin Docklands), 4-1
    5. 42kg         Emmet Shields (Glasnevin) beat Aodh Carlyle (Golden Cobra), 3-2
    6. 44kg         Daisy Kiernan (Dealgan) beat Ava Harford (Ballyboughal), 5-0
    7. 44kg         Alannah Murphy (Crumlin) beat Clare McStocker (The Loup), 5-0
    8. 44kg         Sean Kelly (Sacre Coeur) beat Mason Byrne (Dublin Docklands), 5-0
    9. 44kg         James Feeney (Gilford) beat Jack St Ledger (St Michaels NR), 3-2
    10. 46kg         Jack Jones (Sacred Heart D) beat Anthony Stokes (Olympic L), 4-1
    11. 46kg         Alex Pepper (Baldoyle) beat Evan Reilly (Olympic C), 5-0
    12. 48kg         TJ Peake (Ballyhaunis) beat Mason Powney (St Catherines), 5-0
    13. 48kg         Christ Joyce (Olympic L) beat Josh Egan (Bay City), 5-0
    14. 50kg         John Conway (Glengormley) beat Patrick Johnston (Bay City), 4-1
    15. 50kg         Francis Maughan (Olympic C) beat Sean O’Halloran (Monivea), 4-1
    16. 51kg         Akvile Siupieniute (Spartacus) beat Aoibhe Barron (Ballagh), 4-1
    17. 51kg         Ella Archbold (Ballybrack) beat Zoey Howley (Swinford), RSC1
    18. 54kg         Kayla Nevin (Olympic L) beat Emma Ratigan (Aglish), 3-2
    19. 54kg         Vanessa Doyle (Templemore) beat Saoirse Donnelly (Setanta), 5-0
    20. 60kg         Roisin Hegarty (Illies GG) beat Lily Daly (West End), 5-0
    21. 60kg         Olivia Farrell (St Brigids L) beat Kayleigh Ledwidge (St Pappins), RSC2
    22. 63kg         Jamie Jacob (Kilcullen) beat Joshua Delaney (Enniscorthy), 4-1
    23. 63kg         Jude McLaughlin (Antrim BC) W/O
    24. Final 75kg Ethan Duffy (Aglish) beat David Mongan (St Munchins), 5-0

    Watch

    The finals on June 15th will be live-streamed by our partners StreamSport and JWP, here

    Saturday June 15th – boxing begins at 11am

    Programmes are subject to change

    14-06-2024-BG-Junior-Cadets-Finals-Sat-15th-June-Revised-002Download

    Weigh-In Arrangements

    Fridays: 8am to 9am and 12pm to 1pm.

    Saturdays: 8am to 9am

    Boxers weigh-in daily on the day of boxing. Boxers with walkovers in their finals are required to weigh-in on the day of their final. read more