The 2023 National Elite Championship men’s semi-finals will begin at 6pm on Friday, January 20th.
57kg Adam Hession (Monivea) V Paul Loonam (St Carthages)
57kg Sean Purcell (Saviours Crystal) V Jordan Smith (Holy Family L)
60kg Bayo Alabi (Westside) V Davey Joyce (Holy Family L)
60kg Jason Nevin (Olympic L) V Rhys Owens (Erne)
63.5kg Aaron O’Donohue (G. Gloves/DF) V Brandon McCarthy (St Michaels L)
63.5kg John Paul Hale (Star A) V Dean Clancy (Sean McDermott)
67kg Wayne Kelly (Ballynacargy) V Eugene McKeever (Holy Family L)
67kg Ryan McCarthy (Fr Horgans) V Cian Reddy (Portlaoise)
71kg Matthew McCole (Illies GG) V Jon McConnell (Holy Trinity)
71kg Aidan Walsh (Emerald A) V Dean Walsh (St Ibars/Josephs)
75kg Eoghin Lavin (Ballyhaunis) V Joshua Olaniyan (Jobstown)
75kg Christopher O’Reilly (Holy Family L) V Gavin Rafferty (Dublin Docklands)
80kg Jason Clancy (Sean McDermott) W/O
80kg Brian Kennedy (St Mary’s/DF) V Keelyn Cassidy (Saviours Crystal
86kg Kane Tucker (Emerald A) V Kyle Roche (St Michaels NR)
92kg Jack Marley (Monkstown D) V Wayne Rafferty (Dublin Docklands)
92kg Patrick Ward (Olympic C) WO
92+kg William J McCartan (Gilford) V Daniel Fakoyede (Westside)
92+kg Gytis Lisinskas (Celtic Eagles) V Keith McEneaney (Dealgan)
Finals
The finals programme, including bout order and known finalists, is below. Doors open at 4pm and boxing begins at 5pm.
5pm
81kg: Dearbhla Tinnelly (Clann Naofa) V Bethany Doocey (Castlebar)
48kg: Paudraig Downey (St John Bosco A) V Rickey Nesbitt (Holy Family L)
52kg:Chloe Gabriel (Mulhuddart) V Nicole Clyde (Antrim)
92+:Winner V Winner
6pm
63kg: Winnie Christina McDonagh (Neilstown) V Shauna Browne O’Keefe (Clonmel)
75kg: Winner V Winner
81+kg: Judy Bobbitt (Liberty) V Shauna Kearney (Bunclody)
57kg: Winner V Winner
7pm
54kg: Niamh Fay (Ballybougall) V Jennifer Lehane (DCU)
60kg: Winner V Winner
48kg: Nicole Buckley (St Carthages) V Ciara Walsh (Smithfield)
54kg: Jorge Rogla Castanno (Corinthians) V Dylan Eagleson (St Pauls A)
8pm
50kg: Caitlin Fryers (Immaculata A) V Daina Moorehouse (Enniskerry)
67kg: Winner V Winner
75kg: Aoife O’Rourke (Olympic C) V Aoibhe Carabine (Geesala)
71kg: Winner V Winner
Break: Hall of Fame, Lifetime Services to Boxing and Coaching Services to boxing will be bestowed upon: (HoF) Art O’Brien, (LSB) Paddy Keogh, Martin Fennessy and Joe Hennigan and (CSB) Billy McClean.
9pm
60kg: Kellie Harrington (St Mary’s D) V Zara Breslin (Tramore)
63.5kg: Winner V Winner
57kg: Michaela Walsh (Emerald A) V Kelsey Leonard (Unit 3)
51kg: Clepson dos Santos (Holy Trinity) V Sean Mari (Monkstown D/Defence F)
10pm
66kg: Amy Broadhurst (St Bronaghs) V Grainne Walsh (Spartacus)
80kg: Jason Clancy (Sean McDermott) V Winner
70kg: Tiffany O’Reilly (Portlaoise/Defence F) V Christina Desmond (Dungarvan/Garda)
92kg: Winner V Winner
86kg: Dmytro Oliynyk (Smithfield) v Winner
Weigh ins:
January 20th and 21st: 8.00am – 9.00am & 12.00pm – 1.00pm
Live Stream
The finals will be live-streamed, with commentary, on the Sport TG4 YouTube channel, from 4.55pm.
Tickets
Tickets are available on the door on a first come, first served basis – they are also available by pre-pay by calling 085 131 1870, Monday to Friday, 9am to 5.30pm.
Tickets for Saturday’s finals can also be purchased at the stadium during the men’s semi-finals.
Friday, January 20th. Doors 5pm, boxing begins at 6pm:
Adults, €20
Under 14s: €10
Saturday, January 21st. Doors 4pm, boxing begins at 5pm.
Adults, Ringside: €40
Adults, Angles: €30
Adults, Gallery: €20
Under 14s: €10