Don’t miss a punch: Streaming of the 2024 National BG4 Championships

IABA is again partnering with StreamSport.ie and JWPlayer to stream the 2024 National Boy/Girl 4 Championships, live from the National Stadium, Dublin. Don’t miss a punch!

Boxing on Friday: available here

Boxing on Saturday available here

All programmes are subject to change.

Friday, March 30th, from 3.30pm

QUARTER FINALS

70kg    Shaun Doohan (Dunfanaghy)  V John Murray (St Francis)

75kg    Michael Downey (Muskerry)  V Senan Kennedy (Cabra)

SEMI FINALS

  1. 36kg    Colin O’Brien (Ballymun) V Rhys Dillon (Santry)
  2. 39kg    Conal Dunlop (St Pauls A) V Ryan Byrne (Mulhuddart)
  3. 39kg    Nicholas O’ Rourke (St Marys NR) W/O
  4. 42kg    Taylor Parke (Raphoe) V Patrick Ward (St Michaels Athy)
  5. 42kg    Mikey McDonagh (Avona) V Eddie Reilly (St Pauls A)
  6. 43kg    Elizabeth Connors (Westside) V  Skye Leigh Haighton (Evolution)
  7. 43kg    Corys McFadden (Dunfanghy) V Carley O’Herron (Rochfordbridge)
  8. 44kg    Jamie Kelleher (Glen) V Conal McGrath (Ederney)
  9. 44kg    Kristian Jubani (Crumlin) V Edward Delaney (Urlingford)
  10. 45kg    Emilia Konieczka (Castlerea) V Ava Boland (East Meath)
  11. 46kg    Gary McComb (Midland) V Daniel Nevin (Kilcullen)
  12. 46kg    Tom McAleer (Oughterard) V Lee Largey Snodden (Immaculata)
  13. 47kg    Abbey Murray ((Muskerry)V Jolena Mongan (Whitechurch)
  14. 48kg    William O’Reilly (Dungarvan) V Tyler Waldron (Castlerea)
  15. 48kg    Daire McGuinness (St Monicas) V Phelim Hogan (Crumlin)
  16. 49kg    Sonia Vilku (St Pappins) W/O
  17. 50kg    Owen McCann (St John Bosco A) V Kalib Walsh (Wexford CBS)
  18. 50kg    Frank Regan (Immaculata) W/O
  19. 51kg    Sophie Lawlor (Wexford CBS) V Molly Lafferty (Twin Towns)
  20. 51kg    Layla Kelly (Baldoyle)  V Caoimhe Desmond (Fr Horgans)
  21. 52kg Padraig Walsh (Immaculata) V Conan McSorley (Two Castles)
  22. 52kg Zeus Gaughan (Baldoyle) V John Nevin (Olympic C)
  23. 54kg Brayden Davis (Golden Cobra) V Jason Donoghue (Olympic Mullingar)
  24. 54kg Kai Dynes (Immaculata) V Lucas McIvor (Oakleaf)
  25. 57kg Kate Moyles (Ardagh Crossmolina) W/O
  26. 57kg Sophie Davidson (Esker) V Ali Gorman (Setanta)
  27. 57kg Ronan McBrearty (Two Castles) V Bernie McDonagh (Galway)
  28. 57kg James Rooney (Immaculata) V Michael Sweeney (Olympic C)
  29. 60kg Trevor Crumlish (Phoenix A) V Darren O’Toole (Enniskerry)
  30. 60kg Christopher Doyle (Templemore) V John Barrett (Olympic C)
  31. 63kg Alisha Mullis Boyle (Dunfanaghy) V Kaysie Joyce (Clonmel)
  32. 63kg Rhys Taylor (Dunboyne) V Cayden Cummings (Cookstown)
  33. 63kg Gerard Smith (Immaculata) V Kailem Kelly (Baldoyle)
  34. 66kg Darragh Ryan (Drimnagh) V Shane Duke (Dukes)
  35. 66kg Peter McGee (St Conleths) V Martin Sweeney (Galway)
  36. 68kg Eire Whelan (Sacre Coeur) V Cassie Henderson (Phoenix A)
  37. 70kg Adria Kepes (St Pappins) V Reuben Kehoe (Wexford CBS)
  38. 53kg Keelyn O’Flynn (St Colmans) V Lauren Donohoe (Curadh)
  39. 75kg Daniel Marchuk (St Brigids L) V John McDonagh (Galway)
  40. 80kg Pat Doherty (Illies GG) V Denis Aloanei (Celtic Eagles)
  41. 80kg William Heaphy (Golden Gloves) W/O
  42. 85kg John Delaney (St Munchins) V Oisin Donoghue (Athlone)
  43. 85kg Caoimhin Dowds (Oliver Plunkett) V Martin McDonagh (Ballymun)

Saturday, March 30th, from 11am

SEMI FINALS

70kg     John Ward (Monivea) V Winner

75kg    Callum Barrett (Olympic C) V Winner

FINALS

  1. 29kg  Kai Duggan (Ratoath) W/O
  2. 33kg  Dean O’Toole (Neilstown) W/O
  3. 36kg  Winner V Winner
  4. 37kg  Cara Weatherall (St Pauls A) V Kaiden McKenna (Castleblaney)
  5. 39kg  Louise Joyce (Olympic L) W/O
  6. 39kg  Winner  V Nicholas O’ Rourke (St Marys NR)
  7. 41kg  Sarah Johnson (Marble City) V Carly Voyle (Immaculata)
  8. 42kg  Winner V Winner
  9. 43kg Winner V Winner
  10. 44kg Winner V Winner
  11. 45kg  Holly Dineen (Muskerry)V Winner
  12. 46kg  Winner V Winner
  13. 47kg  Ruby Walsh (East Meath) V Winner
  14. 48kg  Winner V Winner
  15. 49kg  Paige Nickles (Banbridge) V Sonia Vilku (St Pappins)
  16. 50kg  Winner  V Frank Regan (Immaculata)
  17. 51kg  Winner V Winner
  18. 52kg  Winner V Winner
  19. 53kg  Layla Roche (Donore) V Winner
  20. 54kg Winner V Winner
  21. 55kg  Clare Crowley (St Marthas) W/O
  22. 57kg  Kate Moyles (Ardagh Crossmolina) V Winner
  23. 57kg  Winner V Winner
  24. 59kg  Kayla O’Connell (Sliabh Luachra) V Wikitoria Siemizowska (St Brigids L)
  25. 60kg  Winner V Winner
  26. 61kg  Isabella Hawkins (St Nicholas) W/O
  27. 63kg  Clara Murphy (Sean McDermott) V Winner
  28. 63kg  Winner V Winner
  29. 66kg  Emily Mizutavicuite (St Brigids L) W/O
  30. 66kg  Winner V Winner
  31. 68kg  Ella Leonard (Monivea) V Winner
  32. 70kg  Ava Lannon (Dungarvan ) V Grace Bailey (Castlebar)
  33. 72kg  Laura Ward (Drumsna) W/O
  34. 75kg  Carly Norris (Santry) V Bethany Ward (Ballyhaunis)
  35. 75+kg Cameron Oliva (Castlerea) W/O
  36. 80kg  Winner V William Heaphy (Golden Gloves)
  37. 85kg  Winner V Winner
  38. 91+kg Darren Daly (St Annes) V Jake Fitzgerald (Dungarvan)
  39. 112kg Tony Davitt (Achill) W/O

Weigh in arrangements

Friday, March 29th: 8am to 9am, and 12pm to 1pm.

Saturday, March 30th: 8am to 9am.