Results: 2024 National Junior 1 Championships semi finals.

38 National Junior 1 Championship semi-finals were decided at the National Stadium this evening.

Results

  1. 39kg          Tony Cox (St Joseph’s U) 0/5 Gary Lee McDonagh (Kilcullen)
  2. 39kg          Conor Barry (Tramore) 0/5 Daithi McNamee (Two Castles)
  3. 42kg          Ryan Buttimer (Northside) 4/1 James Baker (Glasnevin)
  4. 42kg          John Delaney (Olympic C) 0/5 Tarik Bozkaya (East Meath)
  5. 44kg          Harley Salinger (Sacred Heart D)  5/0 Oscar Conway (Ratoath)
  6. 46kg          Finn Gilmore (Banbridge) 0/5 Oliver Plachta (St Francis)
  7. 46kg          Kurt Kinsella (Monkstown) 5/0 Mason Moran (Dungarvan)         
  8. 48kg          Elma Barry (Setanta) RED WIN RSC3 Saoirse Marsh (Togher)
  9. 48kg          Isabel Nolan (Santry)  W/O
  10. 48kg          Warren Ormond (Whitechurch) 0/5   Ryan Grimley (Armagh)
  11. 48kg          Michael O’Reilly (St Pauls W)  5/0   Bradley McDonagh (Olympic C)
  12. 50kg          Amy Chouquet (Dunboyne) 0/5 Lauren Crinnion (Fr Horgans)
  13. 50kg          Oisin Kiernan (Olympic L) 4/1 Kieran McDonagh (Galway)
  14. 50kg          Lorcan Grant (Rathfriland) 0/5 Paddy Delaney (Charleville)
  15. 52kg          Mary Furlong (Na Fianna)  5/0 Shakira Cairns (Fr Horgans)
  16. 52kg          Joseph Moyles (Ballina) 0/5   Lochlainn Beagan (Sean Dorans)
  17. 52kg          Eddie Corcoran (Olympic L) 5/0 Jack Cannon (Monkstown D)
  18. 54kg          Nanci McMonigle (Dunfanaghy) 0/5 Molly Doyle (Templemore)
  19. 54kg          Ellie Fenlon (Paulstown) 5/0  Sophie Leigh McClintock (Evolution)
  20. 57kg          Donna McCarthy (Mayfield)  4/1       Kerry Brown (Convoy)
  21. 57kg          Britney Gorman Murtagh (Gateway) 0/5 Claire Keating (Paulstown)
  22. 57kg          Sean Maughan (Ballina)  0/5  Jamsie Casey (Sliabh Luachra)
  23. 57kg          Joseph Mihai (Crumlin)  5/0  David Tennyson (Derryveagh)
  24. 60kg          Ann Jolie Maughan (Whitechurch)    5/0      Siomnan McCoy (St John Bosco)
  25. 60kg          Sarah McTiernan (Drumsna) 1/4 Kayleigh Byrne (Gorey)
  26. 60kg          Nadus Samatukas (Portadown)  0/5   Martin McDonagh (Rathkeale)
  27. 60kg          Desmond Sweeney (Olympic C)  3/2 Brandon Geoghegan (Jobstown)
  28. 63kg          Arthur O’Donnell (Charleville)  2/3   Kane Brannigan (Lisburn)
  29. 63kg          Edward Harty (Portlaoise)  5/0 Broderic Adbuire (Jobstown)
  30. 66kg          Gareth McCann (Oliver Plunkett)  0/5 Charlie Kennedy (St Pauls W)
  31. 66kg          John Donoghue (Olympic L)  RED WIN RSC1      Kevin Rafferty (Carrickmore)           
  32. 70kg          Jason Whelan (Docklands) 5/0 Evan Moore (St Conleths)
  33. 70kg          Jim Mongans (Rathkeale)  1/4 Cathal Myers (Sligo City)
  34. 75kg          Gabriel Ward (Swords)  2/3   Martin Keenan (Glen)
  35. 75kg          Thomas Myers (Sligo City)  1/4 Blake Dunne (Rosslare)
  36. 80kg          John Mongans (Rathkeale) W/O
  37. 80kg          Zach O’Hara (Paulstown)  BLUE WIN RSC2 Chulainn McDonnell (Whitechurch)
  38. 100kg        Johnny McGinley (Gateway) W/O

Watch

Applicable bouts will be live-streamed by StreamSport.ie and JWP

Watch live here

Finals: Saturday, April 13th from 11am.

Programmes are subject to change.

  1. 33kg          Louis Canning (Cherry Orchard) W/O
  2. 36kg          Jason Ward (Eagle) V Dillon Donnelly (St Pauls A)
  3. 39kg          Gary Lee McDonagh (Kilcullen) V Daithi McNamee (Two Castles)
  4. 42kg          Ryan Buttimer (Northside) V Tarik Bozkaya (East Meath)
  5. 43kg          Jasmine McCarthy (Setanta) V Lauren Long (Tipperary Town)
  6. 44kg          Thomas Stokes (Drumsna) V Harley Salinger (Sacred Heart D)
  7. 46kg          Oliver Plachta (St Francis) V Kurt Kinsella (Monkstown)       
  8. 48kg          Elma Barry (Setanta) V Isabel Nolan (Santry)
  9. 48kg          Ryan Grimley (Armagh) V Michael O’Reilly (St Pauls W)
  10. 50kg          Saoirse Hammond (Crumlin) V Lauren Crinnion (Fr Horgans)
  11. 50kg          Oisin Kiernan (Olympic L) V Paddy Delaney (Charleville)
  12. 52kg          Riona Devine (Dukes) V Mary Furlong (Na Fianna)
  13. 52kg          Lochlainn Beagan (Sean Dorans) V Eddie Corcoran (Olympic L)
  14. 54kg          Molly Doyle (Templemore) V Ellie Fenlon (Paulstown)
  15. 54kg          Christian Doyle (Doyle) V Harvey Cochrane (Castle)
  16. 57kg          Donna McCarthy (Mayfield) V Claire Keating (Paulstown)
  17. 57kg          Jamsie Casey (Sliabh Luachra) V Joseph Mihai (Crumlin)
  18. 60kg          Ann Jolie Maughan (Whitechurch) V Kayleigh Byrne (Gorey)
  19. 60kg          Martin McDonagh (Rathkeale) V Desmond Sweeney (Olympic C)
  20. 63kg          Leah Moore (Ballybough) V Saoirse O’Riordan (Cove)
  21. 63kg          Kane Brannigan (Lisburn) V Edward Harty (Portlaoise)
  22. 66kg          Charlie Kennedy (St Pauls W) V John Donoghue (Olympic L)
  23. 70kg          Hallie Toale (Ballybough) V Leah Kane (Enniskerry)
  24. 70kg          Jason Whelan (Docklands) V Cathal Myers (Sligo City)
  25. 75kg          Bebhinn O’Connor (Navan) W/O
  26. 75kg          Martin Keenan (Glen) V Blake Dunne (Rosslare)
  27. 80kg          Molly Higgins (Rathnew) V Ursula Shaughnessy (Ballinrobe)
  28. 80kg          John Mongans (Rathkeale) V Chulainn McDonnell (Whitechurch)
  29. 80+kg        Kodi Konde (Midleton) W/O
  30. 85kg          Joe Joyce (Athlone) V Cian Kelly (Phoenix)
  31. 91kg          Paddy Sweeney (Rathkeale) W/O
  32. 100kg        Jim Mongans (Rathkeale) V Johnny McGinley (Gateway)
  33. 112kg        Owen Piegza (Top End) W/O
  34. 114kg        Conor Whelan (Drimnagh) W/O
  35. 120kg        Miracle Unacukwu (Dealgan) W/O

Weigh-in arrangements

Weigh-ins for Junior 1 Championship boxers are daily, on the day of boxing.

Saturday, April 13th: 8am to 9am.

Boxers with walkovers in their finals must weigh-in.