Results: Senior Cadet Championship semi finals.

Remaining semi finals in the 2024 National Senior Cadet Championships were boxed at the National Stadium this evening. Finals will take place from 11am on Saturday morning. All programmes are subject to change.

Results: Friday, May 10th

  1. 36kg          Aiden Moore (Dealgan) 3/2  Jude Reilly (Immaculata)
  2. 36kg          Donnacha Beagan (Sean Dorans) 0/5  Colin O’Brian (Ballymun)
  3. 50kg          Patrick Myers (Spartaus) 4/1  Callum Crilly (St Bronaghs)
  4. 50kg          Niall Hall (Saints)  0/5 Kalib Walsh (Wexford CBS)
  5. 52kg          Conan McSorley (Two Castles)  0/5 Eddie Corcoran (Olympic L)
  6. 52kg          Jack Cannon (Monkstown D) 3/2  Padraig Walsh (Immaculata) 
  7. 57kg          Justin Kelly (Sean McDermott)  0/5  Joseph Mihai (Crumlin)
  8. 57kg          Mikey Faulkner (St Munchins) 4/1  Callum Lysaght (Riverstown)
  9. 60kg          Desmond Sweeney (Olympic C)  4/1  Max Ryan (Lucan)
  10. 60kg          Martin McDonagh (Rathkeale) 0/5 Brandon Geoghegan (Jobstown)
  11. 63kg          Kaysie Joyce (Clonmel)  W/O
  12. 63kg          Brodric Abudoire (Jobstown) 1/4 Kane Brannigan (Lisburn)
  13. 63kg          Edward Harty (Portlaoise)  5/0 Michael Collins (Swords)
  14. 66kg          Lauren Kehoe (South East) W/O
  15. 66kg          John Donoghue (Olympic L)  RED WIN RSC1 Nathan Okikiolu (Westside)
  16. 66kg          Emmett Quinn (Phoenix) W/O
  17. 70kg          Chloe Poleon (Dunboyne) W/O
  18. 70kg          Laura Ward (Drumsna)  0/5 Ava Lannon (Dungarvan)
  19. 70kg          Cathal Myers (Sligo City)  4/1      Rati Abuladze (Togher)
  20. 70kg          Danny Mahon (Fr Flanagans) 1/4 Jason Whelan (Docklands)
  21. 75kg          William Heaphy (Golden Gloves M) 5/0 Gabriel Ward (Swords)                      
  22. 75kg          Martin Keenan (Glen)  5/0  Ricky Kiely (Midleton)
  23. 80kg          Senan Kennedy (Cabra) W/O
  24. 80kg          Zach O’Hara (Paulstown) 0/5 John Mongans (Rathkeale)
  25. 81+kg        Patrick Sweeney (Rathkeale) N/C Jim Mongans (Rathkeale)
  26. 81+kg        Johnny McGinley (Gateway)  W/O

Weigh-Ins

Saturdays: 8am-9am

Boxers are required to bring their passport to their first weigh-in of this competition. The passport will not be retained and no data will be held from their passport.

Waiver/Code of Conduct

Thanks to the 284 parents/guardians who have completed the waiver/code of conduct process. This process is a condition of participation in the championships. This link is shareable with parents/guardians by text message, email, WhatsApp or DM: https://shout.com/s/BfW3pEIE

Watch

The applicable bouts will be live-streamed by StreamSport.ie and JWPlayer.

PPV, by day of boxing or for the entire tournament, is available here

FINALS: Saturday, May 11th – Boxing begins at 11am

Programme subject to change

  1. 33kg          Louis Canning (Cherry Orchard) W/O
  2. 36kg          Aiden Moore (Dealgan)  V Colin O’Brian (Ballymun)
  3. 39kg          Louise Joyce (Olympic L) W/O
  4. 39kg          Gary Lee McDonagh (Kilcullen) V Calvin Stokes (Olympic L)
  5. 42kg          Jasmine McCarthy (Setanta)   V Sky Leigh Haighton (Evolution)
  6. 42kg          Noah Bacon (Saints)  V Tarik Bozkaya (East Meath)
  7. 60kg          Desmond Sweeney (Olympic C) V  Brandon Geoghegan (Jobstown)
  8. 44kg          Carly O’Herron (Rochfordbridge) V Abi McLoughlin (Ratoath)
  9. 44kg          Harry Salinger (Sacred Heart D)  V  Michael McDonagh (Avona) 
  10. 46kg          Ellie O’Brien (Tramore) V Abby Molloy (Sacred Heart D)
  11. 46kg          Kurt Kinsella (Monkstown) V Oliver Plachta (St Francis)
  12. 48kg          Elma Barry (Setanta) V Isabel Nolan (Santry)
  13. 48kg          Michael O’Reilly (St Pauls Wat) V Ian Borak (Santry)
  14. 50kg          Paige Nickles (Banbridge) V Lauren Crinnion (Fr Horgans)
  15. 50kg          Patrick Myers (Spartaus)  V Kalib Walsh (Wexford CBS)
  16. 52kg          Shakila Cairns (Fr Horgans)   V Mary Ann Furlong (Na Fianna)
  17. 52kg          Eddie Corcoran (Olympic L) V Jack Cannon (Monkstown D)
  18. 54kg          Molly Doyle (Templemore)  V Sophie McClintock (Evolution)
  19. 54kg          Patrick McCarthy (Mayfield)  V Jason Donoghue (Olympic L)
  20. 57kg          Kerry Brown (Convoy)  V Kayleigh Byrne (Gorey)
  21. 57kg          Joseph Mihai (Crumlin) V Mikey Faulkner (St Munchins)
  22. 60kg          Sarah McTiernan (Drumsna) V Isabelle Hawkins (St Nicholas)
  23. 63kg          Hayley McFerran (Portavogie) V Kaysie Joyce (Clonmel)
  24. 63kg          Kane Brannigan (Lisburn)  V Edward Harty (Portlaoise)
  25. 66kg          Cassie Henderson (Phoenix) V Lauren Kehoe (South East)
  26. 66kg          John Donoghue (Olympic L)  V  Emmett Quinn (Phoenix)
  27. 70kg          Chloe Poleon (Dunboyne) V Ava Lannon (Dungarvan)
  28. 70kg          Cathal Myers (Sligo City) V Jason Whelan (Docklands)
  29. 75kg          Bethany Ward (Ballyhaunis)  V Carly Norris (Santry)
  30. 75kg          William Heaphy (Golden Gloves M) V Martin Keenan (Glen)
  31. 80kg          Ursula Shaughnessy (Ballinrobe)  V  Alanna Kenny (Clonmel)
  32. 80kg          Senan Kennedy (Cabra)  V  John Mongans (Rathkeale)
  33. 81+kg        Johnny McGinley (Gateway) W/O