Sixteen semi-finals will be decided on the penultimate weekend of the National U/18 Championships tonight.
Boxing begins at 6.30pm at the National Stadium.
European Junior champion Callum Walsh, a five-time Irish champion, meets Carrickmore BC stand out Bernard Corcoran in the first of the light-welter deciders with the winner advancing to face either Eric Byrne or James Murphy.
Courtney McCrudden, Megan Coleman, Mary Kate Nevin and Catherine Blaney battle it out in the women’s bantamweight semi-finals.
European Junior and Schoolboy gold, silver and bronze medallists Edward Donovan medallists Terry Donoghue, Barry McReynolds, Kane Tucker are also in action.
Walsh, Donovan and Brandon McCarthy, who is in against Paul Loonam, are part of an 11-strong Irish squad for next month’s AIBA World Men’s and Women’s Youth Championships squad in Budapest, Hungary, along with Daina Moorehouse and Caitlin Fryers who are through to next Friday/s U/18 finals.
Boxers only weigh-in again on the day of the U/18 finals on July 27.
The IABA wishes all athletes, coaches and clubs the very best of luck into tonight’s bouts.
Irish amateur boxing is proudly sponsored by Liffey Crane.
National U/18 Men’s and Women’s Championships
Friday July 20
S/Finals (6.30pm)
52kg Terry Donoghue (St Michaels Athy) V Michael Agnew (Lisburn)
52kg John Cowman (St Pauls Waterford) V Danny Duffy (Immaculata Strabane)
W54kg Courtney McCrudden (Emerald A) V Megan Coleman (Baldoyle)
W54kg Mary Kate Nevin (St Brigids E) V Catherine Blaney (Navan)
56kg Oisin Lally (Geesala) V Killian Geraghty (Crumlin)
56kg Paul Loonam (St Carthages) V Brandon McCarthy (St Michaels Athy)
60kg James Power (Legacy) V Eddie Corcoran (Cloghan)
60kg David Oliver Joyce (Ballymun) V Barry McReynolds (Holy Trinity)
64kg Eric Byrne (Sacred Heart Dublin) V Jamie Murphy (Ballybrack)
64kg Bernard Corcoran (Carrickmore) V Callum Walsh (Riverstown)
69kg David McDonagh (Mullingar Elite) V Edward Donovan (O.L.O.L.)
69kg Christian Preston (Dublin Docklands) V Rokas Boltrzakainis (Clane)
75kg Adam Matthews (Monkstown D) V Jake Tucker (Holy Family GG)
75kg Dylan Caldwell (Crumlin) V Martin Sweeney (Westside)
81kg Jack Lawlor (Thurles) V Eghosa Igharo (Clann Naofa)
81kg Kane Tucker (Holy Family GG) V Francis O’Donnell (Ballymun)
Friday July 27
Finals (6.30pm)
91+kg Owney McDonagh (St Annes) W/O
July 13
Q/Finals
69kg Rokas Boltrzakainis (Clane) beat Gareth Browne (Springtown) RSC3
S/Finals