BG2 Quarter Finals Results & Tuesday’s programmes

35 bouts were decided in this evening’s 2024 National Boy/Girl Championship quarter finals, boxed at the National Stadium this evening:

  1. 33kg          Jason Brown (St Pauls Antrim) W/O
  2. 33kg          John Sweeney (Olympic C) 0/5 Thomas Carroll (Setanta)
  3. 33kg          Adam Quinn (Camlough) 3/2 Callum Brennan (Mulhuddart)
  4. 35kg          Eoin Cassidy (Emyvale) 1/4 Rhys Kinsella (Swords)
  5. 35kg          Isaac Ireland (Banbridge) 4/1 Brandon O’Brien (Setanta)
  6. 37kg          Ronan Charles (Elite) 5/0 Tommy Kiely (Glen)
  7. 38.5kg       Charlie Ward (Gurteen) 0/5 Jack O’Donnell (Charleville)
  8. 38.5kg       Evan Thorpe (St Aidans) 5/0 Ryan Glackin (St Bridgets)
  9. 40kg          Frankie Mooney (Banbridge) 3/2 Ceejay Sheelin (Tredagh)
  10. 40kg          Zac Creighton (Avona) 3/2 Jonathan Brothers (Togher)
  11. 40kg          John Ward (Ballyhaunis) 1/4 Marcus Viljeon (Star of the Sea)
  12. 41.5kg Patrick Hourican (Sean Doran) 1/4 Jerry McCann (St John Bosco A)
  13. 43kg          Tristan Gielecinski (St Brigids K) 1/4      Mason Harris (Baldoyle)
  14. 43kg          James McGauley (Oughterard) W/O
  15. 43kg          Jacob Hussain (Banbridge) 5/0 Aaron McCusker (Camlough)
  16. 44.5kg       Justin Whitehouse (Emyvale) 0/4 Finn Martin (Oughterard)
  17. 44.5kg       Alfie Swift (St Pauls M) 5/0 Aideen Gilhooley (St Pappins)
  18. 45kg          Macie O’Connor (Cabra) 5/0 Demi McDonagh (Cloghan)
  19. 45kg          Nina O’Toole (Ballybrack) W/O
  20. 45kg          Rebecca McAlinden (Holy Trinity) 0/5 Lexi King (Setanta)
  21. 46kg          Jay Long (Golden Gloves M) 5/0 Jayden Wall (Sacred Heart D)
  22. 47kg          Jessica O’Hara (Immaculata) 5/0 Jessica Flaherty (Conamara)
  23. 50kg          Naz Krylov (St Francis) RED WIN RSC3 Cian Nolan (Clonard A)
  24. 50kg          Sean Og Browne (Ballinacargy)  0/5 Senan Clancy (Oughterard)
  25. 51kg          Ruby Keogh (East Meath) WO
  26. 52kg          John Mongans (Rathkeale) 5/0 Oisin Mulhern (Kilcullen)
  27. 52kg          Thomas O’Brien (Monivea) W/O
  28. 52kg          Charlie Connolly (Jobstown) 3/2 Mark Anderson (Bay City)
  29. 53kg          Jessica Flanagan (Pegasus) 1/4 Michaela O’Brien (Ratoath)
  30. 54kg          Michael Dolgilevics (Sacre Coeur) 3/2 Jake Waters (Fr Horgans)
  31. 54kg          John Stokes (Monkstown D) W/O
  32. 56kg          Paddy Delaney (Olympic C) 1/4 Liam Ward (Emerald)
  33. 59kg          Daithi Finn (Ballaghaderreen) 0/5 John Lee Gavin (Edenmore)
  34. 59kg          Jayden Manning (Wattlebridge) BLUE WIN RSC2 Martin Mongans (Sliabh Luachra)
  35. 62kg          Liam Williams (Golden Cobra) BLUE WIN RSC1 Jamie Jacob (Kilcullen)

Tuesday, April 2nd – boxing begins at 11am.

Please note, there will be no break between sessions.

BG 3 Quarter Finals

Boy 1 Semi Finals

Competitions Schedule

Day & DateAfternoon SessionAfternoon Start TimeEvening Session
Monday, April 1stBG 1 Quarter Finals12pmBG 2 Quarter Finals
Tuesday, April 2ndBG 3 Quarter Finals11amBoy 1 Semi Finals
Wednesday, April 3rdGirl 1 Semi Finals & BG 2 Semi Finals11amBoy 2 Semis
Thursday, April 4thJunior 1 Quarter & Semi Finals11amGirl 3 Semi Finals
Friday, April 5thBoy 3 Semi Finals*11amBG 1 Finals
Saturday, April 6thBG 2 Finals11amBG3 Finals**
Sunday, April 7thNo boxing No boxing

Weigh-Ins.

Boxers need only weigh-in on their first day of boxing, and in the event they reach their final.

Weigh-ins are daily, 8am to 9am, or by arrangement with National Registrar/Chief Official Philip Rooney boxing.referee@hotmail.com and by pre-arrangement with Tara Robins Mari:

Email: tararobins1@hotmail.com

Text/Whatsapp: 0876378505 or Facebook message.

Streaming

All applicable bouts will be live-streamed, and links are available here: https://page.inplayer.com/iaba/. Bouts where the parents/guardians of both boxers have not consented cannot be streamed.