GIRLS CHAMPIONSHIPS – DAY 2 RESULTS

Please scroll down for Day 2 results from the Girls 1 to 6 National Championships.

Today’s session complete the weekend’s boxing.

The tournament resumes at Dublin’s National Stadium next Friday evening.

Athletes are only required to weigh-in on the day of their finals. Weigh-ins at National Stadium.

Irish amateur boxing is proudly sponsored by Liffey Crane.

National Girl 1 to 6 Championships

 
May 5th
 

S/Finals (10am)

Girl 1

27kg Stacey O’Connor (Jobstown) beat Ann Kaitlin Connors (Enniskerry) 5-0
31kg Sophie Curley (Dealgan) beat Codie Kilgannon (Ballinacarrow) 5-0
37kg Charlie McEvoy (Donore) beat Ava Walsh (St Colmans) 4-1
39kg Chloe Black (Tullow) beat Waiata Doherty (Immaculata A) 5-0
41kg Aliyah Flood (Monkstown D) beat Rachael McFarnlane (St Agnes) 5-0
41kg Lani Lafferty (Twin Towns)  beat Sarah Murray (St Colmans) 5-0
43kg Cailin Gorman (St Monicas) beat Emma Moore (Trojan) RSC2
43kg Erin Healy (Setanta L) beat  Katie Gorman (Glin) 3-2
45kg Siofra O’Halloran (Ballinacargy) beat Amia Devers (Knockmore Foxford) 5-0
45kg Leah O’Gorman (Clonmel) beat Sophia Shydenko (Ballybrack) 5-0
47kg Kathleen Casey (Southside) beat Amelia Byrne (St Brigids Kildare) 3-2
49kg Zoe Daly (O.L.O.L.) beat Isabel Byrne (West Finglas) RSC2
49kg Aine Curtis (Achill) beat Caitlin Murray (Sacred Heart Omagh) 5-0
57kg Ava Rose Lyndon (Glin) beat  Niamh Gervin (St Michaels Antrim) AB2

Girl 2

45kg Eibha Mullan (Errigal) beat  Brianna McGuinness (Dealgan) RSC1
47kg Ella Hughes (Maydown Olympic) beat Lucy O’Neill (St Bernadettes) 4-1
47kg Tia Attwell (Ennis) W/O
49kg Georgia McGovern (Kilnamanagh) W/O
49kg Natalia Faszciskula (Aglish) beat Rececca Collins (Glin) 5-0
51kg Hannah McCarthy (Urlingford) beat Alannah Attwell (Ennis) 5-0
53kg Alisha King (Avona) beat Arianna Ustilate (Tipperary Town) RSC3
53kg Jade McNamee (Olympic Mullingar) beat Hope Gallagher (Achill) 5-0

May 4th

 
Q/Finals and S/Finals (7pm)

Girl 1

39kg Chloe Black (Tullow)  beat Carla Connolly (Ballaghaderreen) 5-0
41kg Lani Lafferty (Twin Towns)  beat Brianna Johnston (Tredagh) 5-0
43kg Katie Gorman (Glin) beat Carragh Murphy (Oughterard) 3-2

Girl 2
39kg Carleigh Irvine (Maydown Olympic) beat Sam O’Hare (Dealgan) RSC1
39kg Sophia Elstrone (Ardnaree) beat Rebecca Leech-Kavanagh (Cherry Orchard) 4-1
43kg Reilly Brown (Emerald) W/O
43kg Nora Jackman (Paulstown) beat Gabrielle Mongan (Jobstown) 5-0
47kg Tia Attwell (Ennis) beat Aoife Lavelle (Golden Gloves) 5-0

Girl 3

49kg Robyn Murran (St Brigids Kildare) beat Mackenzie Murray (Maydown Olympic) 5-0
51kg Labhaoise Glynn (Cloghan) beat  Sophie O’Sullivan (Mulhuddart) 4-1
51kg Holly Sheilds (Holy Family GG) beat  Kaithlin Horrigan (Hyland BA) 4-1
53kg Yasmin Meredith (Glasnevin) beat  Nicole Sherman (O’Hanlon Park) AB1
53kg Katie Robinson (Saviours Crystal)  W/O

Girl 1

51kg Lucy Abbot (St Brigids Edenderry) beat Shannon Costello (Drumsna) 5-0
57kg Aine Doyle (St Marys New Ross)  W/O
57kg Kacie Delaney (Whitechurch) beat Clodagh O’Brien (Vikings) AB2
61kg Laura Moran (St Annes) beat Chelsea McDonagh (St Brigids Kildare) 5-0
61kg Winne McDonagh (Neilstown) beat Mollie Sheppard (Rathfirland) 5-0

Girl 4

43kg Deanna Parke (St Johns U) beat Clodagh O’Hare (Dealgan)  AB2
61kg Amy Carey (Geesala) beat Niamh McLaughlin (Holy Family GG) 5-0

Girl 5

48kg Chantelle Robinson (St Nicholas) beat  Cody Lafferty (Raphoe) 5-0
54kg Leah Sheilds (Portlaoise)  W/O
54kg Niamh Fay (Swords) beat  Zoe McGlone (St Pauls Antrim) 5-0
60kg Linda Desmond (Rylane) beat  Amy Harrington (Esker) 5-0

Girl 6

52kg Catherine Blaney (Navan) beat Mary Kate Nevin (St Brigids Edenderry) 5-0

Friday May 11th

S/Finals and Finals (6pm)

Girl 2

41kg Caitlin O’Connor (Kilfenora) V Abbie Gibbons (Cherry Orchard)
39kg Winner V Winner
43kg Reilly Brown (Emerald A) V Winner

Girl 3

39kg Sarah Marie Duffy (Illies GG) V Ellie Hanrahan (Kilfenora)
45kg Holly Connolly (Ballaghaderreen) V Rachel McGuigan (Clonard)
47kg Leah O’Keefe (Kanturk) V Michaela Daly (Clane)
49kg Hannah May Terry (Rylane) V Winner
51kg Winner V Winner
53kg Winner V Winner
55kg Cori Gleeson (St Pauls Nenagh) V Amy Doherty (St Bridgets U)
57kg Winner V Winner
61kg Winner V Winner
80kg Lauren Lynch (Muskerry) V Holly Maher (Donore)

Friday May 18th

Girl 3

Finals (7pm)

37kg Kaylin Geary (Emyvale) W/O
39kg Donna O’Reilly (Saviours Crystal) W/O
43kg Macy Cunningham (Crumlin) V Brenda Collins (Dunree)
45kg Shakira Donoghue (St Ailbhes) V Winner
47kg Connie Gibbons (St Bronaghs) V Winner
55kg Alex Kinahan (Birr) V Winner
59kg Molly Bennett (Bracken) W/O
G6 60kg Kate Daly (O.L.O.L.) V Aoibhe Ginty (Geesala)
65kg Ava Fogarty (St Michaels Athy) V Julia Remenyuk (Tredagh)
67kg Dearbhla Tinnelly (Clann Naofa) V Kim Lane (Whitechurch)
69kg Kim O’Reilly (Riverside) W/O
71kg Riona Mannion (Connemara) W/O
80kg Britany Stokes (Callan) V Winner
91+kg Jenna McCullough (St John Bosco A) W/O

Girl 4

S/Finals

43kg Amy Lee Kelly (St Monicas) V Chloe Blake (Ardagh Crossmolina)
43kg Andrea Leer (Castleblaney ) V Winner
47kg Aoife Williamson (Curragh) V Maria Mongan (Jobstown)
47kg Breda Quilligan (Rathkeale) V Amber Byrne (Arklow)
49kg Rachael Lawless (Portlaoise ) V Lilly Coffeey (Riverstown)
49kg Chloe Gabriel (Mulhuddart) V Elizabeth Lloyd (Ballyhaunis)
51kg Aaliyah Butler (Monivea) V Paulina Farynik (Bunclody)
55kg Kelly Heffernan (Geesala) V Katelyn Horan (Sliabh Luachra)
57kg Ava Fitzmaurice (Sliabh Luachra) V Nicole O’Sullivan (St Bernadettes)
59kg Lillie Keogh (East Meath) V Leah McDonagh (Geesala)
61kg Rachel Fenlon (Paulstown) V Aoife Stack (Cashen Vale)
61kg Shelby Myers (Crumlin) V Winner
63kg Karen Keavey (Ardagh Crossmolina) V Francesca Maughan (Jobstown)
65kg Tegan Farrell (Arklow) V Emily Gleeson (Elphin)
78kg Sophie Burke (Tobar Pheadair) V Caitlin Duffy (Duhallow)

Saturday May 19th

S/Finals (10am)

Girl 5

46kg Saoirse Morrisey (Setanta) V Chloe Toal (St Agnes)
48kg Cigfa McCoy (St Monicas) V Janlin Rodin (Portlaoise)
48kg Chantelle Spencer (Jobstown) V Winner
52kg Mia Robbins (Gorey) V Nicole Clyde (Antrim)
54kg Molly Simmons (Carndonagh) V Ellie Mai Gartland (Clonmel)
54kg Winner V Winner
57kg Kelly O’Gorman (Spartan ) V Lauren Dempsey (Ryston)
57kg Tigernagh Maguire (Immaculata A) V Nicole Butler (Monivea)
60kg Shauna McAndrew (Geesala) V Doireann Coogan (Marble City)
60kg Sinainn Glynn (Cloghan) V Winner
63kg Leanne Murphy (Togher) V Eireann McGrath (Ederney)
63kg Eve Woods (St Bernadettes) V Kaci Rock (Bray)
66kg Leah Gallen (Raphoe) V Ella McDonagh (Geesala)
66kg Megan Hewitt (Hyland BA) V Keisha Attwell (Ennis)

Girl 6

S/Finals

50kg Danielle O’Neill (Sliabh Luachra) V Grace Harkin (St Bridgets U)
54kg Sophia Foley (Togher) V Sarah Edge (St Brigids Edenderry)
54kg Nicole McCabe (O’Hanlon Park) V Winner
57kg Nonoria O’Malley (Castlebar) V Ellie Preston (Baldoyle)
63kg Niamh McNamara (Elphin) V Evelynn Igharo (Clann Naofa)
75kg Olivia Craig (Ballykelly Boxers) V Aoibhe Carribine (Geesala)
75kg Aoife Hegarty (Togher) V Caoimhe McHugh (Clane)
80kg Aoife Costello (Southside) V Bridget Cash (Enniskerry)

Friday May 25th

Finals (6.30pm)

Girl 1

27kg Agelaotiwa (Bantry) V Winner
29kg Leesha Jones (St Michaels Athy) W/O
31kg Abbie Conventry (Jobstown) V Winner
33kg Carlagh Mullarney (Ballyhaunis) V Sienna Byrne (Setanta L)
35kg Shakira McCrudden (Riverside) V Hannah Pardy (Birr)
37kg Jamie O’Rourke (St Michaels NR) V Winner
39kg Winner V Winner
41kg Winner V Winner
43kg Winner V Winner
45kg Winner V Winner
47kg Nora Panruean (Ballaghaderreen) V Winner
49kg Winner V Winner
51kg Katie Byrne (Mulhuddart) V Winner
53kg Ava Touhey (Clara) V Molly Murphy (Rylane)
55kg Takara Bowes (Fermoy) V Casey Dermody (Raging Bull)
57kg Chloe Hutchinson (Birr) V Winner
59kg Cobhlaith Doyle (Patsy Quinn) W/O
63kg Megan Wykes (O’Hanlon Park) W/O
65kg Jade Byrne (St Teresa’s ) W/O

Girl 2

29kg Mary Doll Carthy (St Michaels Athy) W/O
31kg Bethany Dunne (St Brigids Edenderry) W/O
33kg Caoimhe Kinsella (St Anhtony’s/Pats) V Jessica Murphy (St Michaels NR)
37kg Esther Lambe (Setanta L) W/O
41kg Megan Delaney (St Brigids Kildare) V Winner
45kg Leah Lehane (Rylane) V Winner
47kg Winner V Winner
49kg Winner V Winner
51kg Ella Hanlon Malone (St Bernadettes) V Winner
53kg Winner V Winner
55kg Allie Nevin (Olympic Mullingar) V Courtney Joyce (Clonmel)
57kg Tara Crowa (Tipperary Town) V Emma Harding (Whitechurch)
61kg Ella Young (Coleraine) W/O
63kg Emma Keating (Paulstown) V Tory Freeman (Tipperary Town)
67kg Amber Nolan (Castlerea) W/O
69kg Breanna Tobin (Spartan) W/O
71kg Nasya McJyn Igelige (Clann Naofa) V Aoife Scully (Monkstown D)
75kg Cliona Darcy (Tobar Pheadair) W/O
80kg Brianna Ryan (Curragh) W/O

Saturday May 26th

Finals (11am)

Girl 4

39kg Nicole Buckley (St Carthages) W/O
41kg Laoise Kearney (Bunclody) W/O
43kg Winner V Winner
45kg Georgina Sheridan (Tipperary Town) W/O
47kg Winner V Winner
49kg Winner V Winner
51kg Mya Price (St Francis) V Winner
53kg Cia Crawley (Mullinahone) V Leah McNamee (Olympic Mullingar)
55kg Brianna Courtney (Jobstown) V Winner
57kg Ciara Tarpey (Ballyhaunis) V Winner
59kg Orlaith Mahoney (Trojan) V Winner
61kg Winner V Winner
63kg Brooke Roche (Donore) V Winner
65kg Rebecca Hennessy (Togher) V Winner
67kg Abi Sutton (Drimnagh) V Angela Killeen (Ballyhaunis)
69kg Cara Quinn (Holy Family GG) V Sophia Hopkoja (Ballyhaunis)
71kg Katie Fogarty (Setanta L) V Katlyn Doyle (St Brigids Kildare)
73kg Katlyn Recks (Clara) V Shauna Maguire (Kilnamanagh)
78kg Mary Nevin (Clara) V Winner
91+kg Rachel Ivers Hawkes (Urlingford) W/O

Girl 5
41kg Noreen O’Gorman (St Nicholas) W/O
46kg Alannah Mayse (Two Castles) V Winner
48kg Winner V Winner
50kg Fiona O’Keefe (Rathkeale) V Kyla Gates (Marble City)
52kg Louise McSorley (Two Castles) V Winner
54kg Winner V Winner
57kg Winner V Winner
60kg Winner V Winner
63kg Winner V Winner
66kg Winner V Winner
70kg Lisa O’Rourke (Castlerea) V Grainne Gallagher (Two Castles)
75kg Grace Flynn (St Patrick U) W/O
80kg Erin Moore (St Francis) V Bethany Doocey (Castlebar)
86kg Kori Goad (Cashen Vale) W/O
92kg Aoife Bonan (St Pauls Nenagh) V Chelsea McNamee (Olympic Mullingar)
96kg Caoimhe Carthy (St Brigids Kildare) W/O
100+kg Savannah Casey (Southside) W/O

Girl 6

43kg Charlene Dowling (St Brigids Kildare) W/O
48kg Roisin Brady (Palmerstown) V Daina Moorehouse (Enniskerry)
50kg Megan Colman (Baldoyle) V Winner
52kg Winner V Sophie Thompson (Rochesters)
54kg Winner V Winner
57kg Sarah Twomey (Muskerry) V Winner
60kg Tiffany O’Reilly (Curragh) V Winner
63kg Alecia McMenamin (Twin Towns) V Winner
66kg Shantelle Richie (Gilford) W/O
70kg Bobbie Hendrick (Sacre Coeur) V Shauna Brogan (Castlebar)
75kg Winner V Winner
80kg Rachel Fury Cunningham (Ballina) V Winner
86kg Ellen O’Connell (StBrigids Edenderry) W/O
99kg Naoise Finney (Ballybrack) V Alanna Nolan (Ballyhaunis)
100+kg Belinda Stevens (Ardnaree) W/O